Щоб отримати доступ до будь-якого контенту або ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ менше ніж за 3 хвилини
  • ЕНДОПРОСТІР

Новий інструмент для вибору ефективного цукрознижувального препарату

Ви зареєстровані на цю подію Ви відхилили запрошення на цей захід
  • #діабет
  • #Новини

Чи знали ви, що ранній інтенсивний контроль рівня глюкози в крові при цукровому діабеті (ЦД) 2-го типу зменшує ризик ускладнень та смертності — і цей ефект зберігається до 24 років?1

Погіршення контролю рівня глюкози при ЦД 2-го типу змушує більшість пацієнтів застосовувати додаткові препарати після стартової терапії. Ефективний додатковий препарат дає змогу довше уникати призначення нових ліків. Цей принцип пояснює, чому важливо оптимізувати лікування для контролю рівня цукру як у короткостроковій, так і довгостроковій перспективі1.

Така оптимізація передбачає визначення класу препаратів, який буде найефективнішим для конкретного пацієнта. Поточні настанови з лікування ЦД 2-го типу здебільшого орієнтуються на кардіоренальний ризик при розподілі пацієнтів на отримання препарату певного класу, однак вони не пропонують чітких рекомендацій щодо індивідуалізації лікування1.

Один із практичних способів оптимізації лікування — це використання клінічних характеристик для прогнозування ефективності різних препаратів, зважаючи на кардіоренальний ризик1.

Dennis J.M. і колеги розробили та валідували модель для прогнозування відносної ефективності 5 класів ліків, які знижують рівень цукру в крові1:

  • Інгібіторів діпептидилпептидази-4
  • Агоністів рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 (арГПП-1)
  • Інгібіторів натрій-глюкозного котранспортеру-2
  • Сульфонілсечовини
  • Тіазолідиндіонів

Автори прагнули з’ясувати, чи можна використовувати доступні клінічні дані для прогнозування ефективності цих класів ліків. Вони також спробували оцінити потенційний вплив оптимізації лікування на ризик ускладнень ЦД1.

Методологія створення моделі

Для створення моделі дослідники використали дані з британської бази Clinical Practice Research Datalink про пацієнтів віком 18-79 років, які почали прийом ліків із 2004 по 2020 рік. Усього було проаналізовано 100 107 випадків початку лікування цукрознижувальними препаратами1.

Модель використовує 9 клінічних параметрів, які можна отримати на початку лікування1:

  1. Вік
  2. Тривалість ЦД
  3. Стать
  4. Рівень глікованого гемоглобіну
  5. Індекс маси тіла
  6. Швидкість клубочкової фільтрації
  7. Рівень холестерину ліпопротеїдів високої щільності
  8. Загальний холестерин
  9. Рівень аланінамінотрансферази

Дослідники порівняли результати лікування за допомогою прогнозу моделі та без неї1.

Основні результати

У дослідженні було показано, що у Великій Британії лише 18% пацієнтів із ЦД 2-го типу отримують найефективніший для них препарат для зниження рівня глюкози2.

Моделювання показало, що початок лікування препаратом, рекомендованим новим інструментом, може привести до значного зниження рівня глюкози в крові через рік, в середньому на 5 ммоль/моль2. Найчастіше для досягнення найкращих рівнів глюкози рекомендованими ліками були арГПП-11.

Важливо, що ці покращення в рівнях глюкози можуть подвоїти час до того, як пацієнти потребуватимуть додаткових медикаментів для лікування ЦД2.

Також передбачалося, що використання інструменту знизить ризики серйозних довгострокових ускладнень ЦД, таких як інсульт, інфаркт і захворювання нирок2.

У групі з оптимальним лікуванням було менше серцево-судинних подій, прогресування захворювань нирок і мікросудинних ускладнень. П’ятирічний ризик глікемічної невдачі був на 38% нижчим у групі з лікуванням за прогнозом моделі, порівнюючи з іншою групою1.

Практичне значення отриманих даних

Модель використовує клінічні параметри, які ви зазвичай збираєте під час стандартного прийому, що робить її доступною та простою у використанні. Дослідники вважають, що цей інструмент може змінити підхід до персоналізованого лікування ЦД 2-го типу. Модель може полегшити вашу роботу та допомогти досягти кращих результатів для пацієнтів1.

арГПП-1 — агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1

ЦД — цукровий діабет

Джерела

  1. Dennis J.M. et al. A five-drug class model using routinely available clinical features to optimise prescribing in type 2 diabetes: a prediction model development and validation study. Lancet. 2025; 405(10480):701-714. DOI: 10.1016/S0140-6736(24)02617-5

New low-cost tool could revolutionize type 2 diabetes treatment. Available at: https://www.news-medical.net/news/20250226/New-low-cost-tool-could-revolutionize-type-2-diabetes-treatment.aspx (Last access: 19.03.2025).

Якщо ця інформація була для Вас корисною, будь ласка, натисніть тут